História rozária

...každá cestička a každý kvet má svoj príbeh

Bohušovci - zakladatelia rozária

Veľkú časť života sme strávili pestovaním zeleniny. Rastliny nám obom učarili, ale už sme nemali sily vyrábať stovky ton. Vymenili sme to za tisícky ruží. Už ľuďom nedávame obživu, s láskou im pripravujeme krásu, vôňu a pohladenie duše.

Vývoj rozária

S prípravnými prácami sme začali na jar 2018. Spolu s so záhradníkmi sme pripravili pôdorys rozária. Nasledoval výber odrôd, neskôr na jeseň prípravné práce v samotnom rozáriu: budovanie chodníkov, drôtenky pre popínavé ruže, závlahy, elektrina a kamerový systém. V zimnom období sme naplánovali rozloženie odrôd. Samotná výsadba bola 11. a 12. apríla 2019. Vysadili sme 180 odrôd ruží – celkovo 1200 kusov ruží. Zvolili sme netradičný spôsob výsadby ruží . Netkaná textília prekrytá mulčovacou kôrou. Zvolili sme kvapkovú závlahu. Každá rastlina má svoje kvapátko ktoré ju vždy podľa potreby zásobuje vodou a živinami. Už v prvom roku potešili ruže svojou krásou desiatky ľudí. Slávnostné otvorenie rozária bolo 11. júna 2021. Odvtedy je zahájenie vždy okolo 15.júna. Návštevnosť postupne stúpa od desiatok k stovkám a teraz už rátame tisícky spokojných návštevníkov.

Významné udalosti a návštevy

Od založenia rozária sa udiali mnohé významné udalosti, ktoré významne prispeli k jeho popularite. Jednou z nich bola návšteva televízie RTVS, ktorá prilákala pozornosť verejnosti. Vďaka tomu sa o rozárii dozvedelo oveľa viac ľudí a jej obľuba sa neustále zvyšovala. Ďalšie reportáže si môžete pozrieť kliknutím nižšie: